دسته‌بندی نشده

9 تا از عوارض قهوه کافئین بالا

9 تا از عوارض قهوه کافئین بالا | آرت کافی
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.7]

عوارض مصرف کافئین زیاد و قهوه کافئین بالا چیست؟

 • بیخوابی.
 • کم آبی بدن.
 • سردرد.
 • بی قراری و لرزش.
 • سرگیجه.
 • ضربان قلب سریع.
 • اضطراب.

قهوه و چای نوشیدنی های فوق العاده سالمی هستند. بیشتر انواع آنها حاوی کافئین هستند، ماده ای که ممکن است موجب تقویت خلق و خو، متابولیسم و ​​عملکرد ذهنی و فیزیکی شما شود.

اما مصرف دوزهای بالای قهوه ممکن است عوارض جانبی ناخوشایند و خطرناکی داشته باشد و حتی طعم قهوه واقعی رو هم برای ما به ارمغان نیاورد.

تحقیقات نشان داده است که ژن های شما تاثیر زیادی بر تحمل شما نسبت به کافئین دارند. برخی می توانند کافئین بسیار بیشتری نسبت به دیگران مصرف کنند بدون اینکه اثرات منفی را تجربه کنند. از این رو افرادی که تحمل بالایی برای کافئین دارند و همچنین ورزشکارها معمولاً هنگام خرید قهوه آنلاین به میزان کافئین قهوه دقت زیادی میکنند.

علاوه بر این، افرادی که به کافئین عادت ندارند ممکن است پس از مصرف مقداری که معمولاً دوز متوسط ​​​​در نظر گرفته می شود، علائم ناخوشایندی را تجربه کنند.

در این مقاله از آرت کافی 9 عارضه جانبی مصرف بیش از حد کافئین آورده شده است.

1. تاثیر کافئین بر اضطراب

کافئین برای افزایش میزان هوشیاری معروف است.

این ماده با مسدود نمودن اثرات آدنوزین، یک ماده شیمیایی مغز که موجب احساس خستگی شما می شود، عمل می کند. در همان زمان، ترشح آدرنالین، هورمون “جنگ یا گریز” مرتبط با افزایش انرژی را تحریک می کند .

با این حال، در دوزهای بالاتر، این اثرات ممکن است بارزتر شده و منجر به اضطراب و عصبانیت شوند.

مصرف روزانه بسیار بالای 1000 میلی گرم یا بیشتر در روز گزارش شده است که باعث عصبی شدن، بی قراری و علائم مشابه در بیشتر افراد می شود، در حالی که حتی مصرف متوسط ​​آن ممکن است منجر به اثرات مشابه در افراد حساس به کافئین شود .

محتوای کافئین قهوه بسیار متغیر است. اگر متوجه شدید که خیلی عصبی یا آشفته هستید، توجه کنید که به میزان مصرف کافئین خود نگاه کرده و آن را کاهش دهید.

2. بی خوابی در نتیجه ی مصرف بیش از حد کافئین

مصرف بیش از حد کافئین موجب افزایش مدت زمان خوابیدن می شود. همچنین ممکن است کل زمان خواب را به خصوص در افراد مسن کاهش دهد.

اگر شما میزان کافئین مصرفی خود را دست کم بگیرید، ممکن است متوجه این موضوع نشوید که کافئین زیاد در خواب شما اختلال ایجاد می کند. به طور خاص مصرف قهوه و کافئین برای زنان در دوران بارداری و مصرف قهوه در دوران قاعدگی هم میتواند برای خانم ها خیلی آزار دهنده باشد و حتی اگر مصرف کافئین در این دوران بی رویه باشد خانم ها را با چالش جدی هم در خواب و هم در سایر جنبه ها ی زندگی مواجه کند.

نکته مهم این است که میزان کافئینی که می توانید بدون تأثیر بر خواب خود مصرف کنید به ژنتیک و عوامل دیگر بستگی دارد.

علاوه بر این، مصرف کافئین در اواخر روز ممکن است با خواب تداخل داشته باشد زیرا اثرات آن ممکن است چندین ساعت طول بکشد تا از بین برود.

تحقیقات نشان داده است که در حالی که کافئین به طور متوسط ​​به مدت پنج ساعت در سیستم شما باقی می‌ماند، مدت زمان ممکن است بسته به فرد از یک ساعت و نیم تا نه ساعت متغیر باشد.

3. مشکلات گوارشی ناشی از کافئین

بسیاری از مردم متوجه می شوند که یک فنجان قهوه صبحگاهی به حرکت روده آنها کمک می کند. حتی افرادی که مصرف قهوه برای لاغری را در برنامه خود قرار می دهند باید مواظب مقدار قهوه ی مصرفی در برنامه خود باشند که مبادا موجب صدمه به سیستم گوارشی آنها بشود.

اثر ملین قهوه به ترشح گاسترین، هورمونی که معده تولید می کند و فعالیت روده بزرگ را سرعت می بخشد، نسبت داده شده است. علاوه بر این، نشان داده شده که قهوه بدون کافئین واکنش مشابهی را ایجاد می کند.

اما با این وجود، به نظر می رسد کافئین خود حرکات روده را با افزایش پریستالسیس، انقباضاتی که غذا را از طریق دستگاه گوارش شما حرکت می دهد، تحریک می کند.

با توجه به این اثر، جای تعجب نیست که دوزهای بالای کافئین ممکن است منجر به شل شدن مدفوع یا حتی اسهال در برخی افراد شود.

اگرچه برای سال‌های متمادی اعتقاد بر این بود که قهوه سبب ایجاد زخم معده می‌شود، اما یک مطالعه بزرگ روی بیش از 8000 نفر هیچ ارتباطی بین این دو پیدا نکرد.

از طرف دیگر، برخی مطالعات نشان داده که نوشیدنی های کافئین دار ممکن است بیماری رفلاکس معده (GERD) را در برخی افراد بدتر کند. به نظر می رسد این امر به ویژه در مورد قهوه صدق میکند.

4. شکست عضلانی

رابدومیولیز یک بیماری بسیار جدی است که در آن فیبرهای عضلانی آسیب دیده وارد جریان خون شده و منجر به نارسایی کلیه و سایر مشکلات می شود.

علل شایع رابدومیولیز عبارتند از: ضربه، عفونت، سوء مصرف مواد مخدر، فشار عضلانی و نیش مارها یا حشرات سمی.

به علاوه، گزارش‌های متعددی از رابدومیولیز مربوط به مصرف بیش از حد کافئین وجود دارد، اگرچه این امر نسبتاً نادر است.

در یک مورد، زنی پس از نوشیدن 32 اونس (1 لیتر) قهوه حاوی تقریباً 565 میلی گرم کافئین دچار حالت تهوع، استفراغ و ادرار تیره شد. خوشبختانه، او پس از درمان با دارو و مایعات بهبود یافت.

نکته مهم این است که این، مقدار زیادی از کافئین برای مصرف در مدت زمان کوتاه است، به خصوص برای افرادی که به آن عادت ندارند یا به اثرات آن بسیار حساس هستند.

به منظور کاهش خطر ابتلا به رابدومیولیز، بهتر است مصرف خود را به حدود 250 میلی گرم کافئین در روز محدود کنید، مگر اینکه به مصرف بیشتر عادت داشته باشید.

9 تا از عوارض قهوه کافئین بالا | آرت کافی

5. اعتیاد و وابستگی به قهوه و کافئین

با وجود تمام خواص قهوه و کافئین برای سلامتی، نمی توان انکار کرد که ممکن است موجب ایجاد عادت شود. این در حالی است که بعضی قهوه را برای ترک اعتیاد توصیه میکنند که البته نمی تواند روش درستی باشد.

اگرچه کافئین مواد شیمیایی خاص مغز را شبیه به کوکائین و آمفتامین‌ها تحریک می‌کند، اما مانند این داروها باعث اعتیاد کلاسیک نمی‌شود.

با این وجود، ممکن است به وابستگی روانی یا فیزیکی، به ویژه در دوزهای بالا منجر شود.

در یک مطالعه، 16 نفر که معمولاً کافئین زیاد، متوسط ​​یا بدون کافئین مصرف می ‌کردند، پس از سپری کردن یک شب بدون کافئین در یک تست کلمه شرکت کردند. فقط مصرف کنندگان کافئین بالا نسبت به کلمات مرتبط با کافئین تعصب نشان دادند و میل شدید به کافئین داشتند.

علاوه بر این، به نظر می رسد دفعات مصرف کافئین در وابستگی نقش دارد.

اگرچه به نظر نمی ‌رسد این ترکیب باعث اعتیاد واقعی شود، اگر به طور منظم قهوه یا سایر نوشیدنی‌های کافئین ‌دار می‌نوشید، احتمال زیادی وجود دارد که به اثرات آن وابسته شوید.

6. فشار خون بالا در اثر مصرف کافئین قهوه

در کل، به نظر نمی رسد کافئین خطر ابتلا به بیماری قلبی یا سکته را در بیشتر افراد افزایش دهد.

با این حال، در چندین مطالعه نشان داده شده است که به دلیل اثر تحریکی کافئین بر روی سیستم عصبی، فشار خون را افزایش می دهد.

فشار خون بالا یک عامل خطر برای حمله قلبی و سکته است زیرا ممکن است به مرور زمان به شریان ها آسیب برساند و جریان خون به قلب و مغز شما را محدود کند.

خوشبختانه، به نظر می رسد که اثر کافئین بر فشار خون موقتی است. همچنین، به نظر می ‌رسد که قویترین تأثیر را روی افرادی دارد که عادت به مصرف آن ندارند.

مصرف زیاد کافئین موجب افزایش فشار خون در حین ورزش در افراد سالم و همچنین در افرادی با فشار خون بالا می شود. پس افراد هنگام خوردن قهوه قبل از ورزش باید مواظب مقدار کافئین مصرفی خودشون باشند.

پس، توجه به دوز مصرفی و زمان مصرف کافئین مهم است، به خصوص اگر در حال حاضر فشار خون بالا دارید. بنابراین اگر شما دنبال یک قهوه با میزان کافئین پایینتری هستید باید هنگام خرید قهوه اسپرسو به میزان کافئین محصولی که انتخاب می کنید دقت کنید.

7. ضربان قلب سریع ناشی از عوارض مصرف قهوه با کافئین بالا

اثرات تحریکی ناشی ازمصرف زیاد کافئین ممکن است باعث تپش قلب شما شود.

همچنین ممکن است منجر به تغییر ریتم ضربان قلب شود که فیبریلاسیون دهلیزی نامیده می شود، که در افراد جوانی که نوشیدنی های انرژی زا حاوی دوزهای بسیار بالای کافئین مصرف می کردند گزارش شده است.

در یک مطالعه موردی، زنی که برای اقدام به خودکشی دوز زیادی از پودر و قرص کافئین مصرف کرد، ضربان قلب بسیار سریع، نارسایی کلیه و سایر مشکلات جدی سلامتی را تجربه کرد.

با این وجود، به نظر نمی رسد این تأثیر در همه یکسان باشد. در واقع، حتی برخی از افراد مبتلا به مشکلات قلبی ممکن است بتوانند مقادیر زیادی کافئین را بدون هیچ گونه عوارض جانبی تحمل کنند.

در یک مطالعه کنترل ‌شده، زمانی که 51 بیمار نارسایی قلبی 100 میلی ‌گرم کافئین در ساعت به مدت پنج ساعت مصرف کردند، ضربان قلب و ریتم آن‌ها طبیعی بود.

8. خستگی ناشی از عوارض قهوه کافئین بالا

قهوه، چای و سایر نوشیدنی‌های کافئین ‌دار سطح انرژی را افزایش می‌دهند.

با این وجود، آنها همچنین می توانند با ایجاد خستگی پس از خروج کافئین از گردش خون و بافت های شما، اثر معکوس داشته باشند.

برای به حداکثر رساندن فواید کافئین بر انرژی روزانه و جلوگیری از خستگی مجدد، آن را در دوزهای متوسط ​​و نه زیاد مصرف کنید.

9 تا از عوارض قهوه کافئین بالا | آرت کافی

9. تکرر ادرار و فوریت ناشی از عوارض مصرف بی رویه کافئین و قهوه

افزایش ادرار یک عارضه جانبی رایج مصرف زیاد کافئین به دلیل اثرات تحریکی این ترکیب بر روی مثانه است. به طور طبیعی با مصرف زیاد قهوه آب بدن هم کم می شود و شاید یکی از دلایل سرو آب همراه قهوه هم همین موضوع باشد.

ممکن است متوجه شده باشید که وقتی بیش از حد معمول قهوه یا چای می نوشید، نیاز به دفع مکرر ادرار دارید.

بیشتر تحقیقاتی که در مورد اثرات این ترکیب بر تکرر ادرار انجام می شود، روی افراد مسن و کسانی که مثانه بیش فعال یا بی اختیاری دارند متمرکز شده است.

علاوه بر این، مصرف زیاد ممکن است احتمال ابتلا به بی اختیاری را در افراد دارای مثانه سالم افزایش دهد.

اگر مقدار زیادی نوشیدنی های کافئین دار می نوشید و احساس می کنید که تکرر یا فوریت ادرار شما بیش از آنچه که باید باشد، ممکن است ایده خوبی باشد که مصرف خود را کاهش دهید تا ببینید آیا علائم شما بهبود می یابد یا خیر.

سخن آخر

توی این گفتار در مورد عوارض قهوه کافئین بالا سعی کردیم به طور مفصل و مشخص عوارض ناشی از مصرف قهوه کافئین بالا و مصرف کافئین بیش از اندازه ی موجود در قهوه رو برای شما توضیح بدهیم. اینطور به نظر می رسد که مصرف کم تا متوسط ​​کافئین فواید سلامتی چشمگیری در بسیاری از افراد دارد.

از سوی دیگر، دوزهای بسیار بالا ممکن است منجر به عوارض جانبی شود که در زندگی روزمره اختلال ایجاد کرده و حتی ممکن است باعث مشکلات جدی سلامتی شود.

اگرچه پاسخ‌ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اثرات مصرف زیاد نشان می‌دهد که کافئین بیشتر لزوماً بهتر نیست.

برای به دست آوردن فواید کافئین بدون اثرات نامطلوب، ارزیابی صادقانه ای از خواب، سطح انرژی و سایر عواملی که ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند انجام دهید و در صورت نیاز میزان مصرف خود را کاهش دهید.

2 دیدگاه در “9 تا از عوارض قهوه کافئین بالا

 1. مینا روشن روان گفت:

  اون اوایل که قهوه میخوردم اطلاعات زیادی در مورد قهوه کافئین بالا نداشتم و همش از این نوع قهوه میخوردم. چند تا از این عوارض مصرف قهوه کافئین بالا رو تجربه کردم ولی بعدها از قهوه های ملایم تر استفاده کردم و مشکلی نداشتم.

 2. احمد پیری گفت:

  من قهوه میخورم گوارشم بهم میریزه کسی میدونه باید چکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *