دسته‌بندی نشده

8 عامل موثر بر طعم قهوه چیست؟

8 عامل موثر بر طعم قهوه چیست؟ | آرت کافی
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

ممکنه اولین سوالی که برای شما پیش بیاد اینه که چه عامل یا عواملی بر طعم و کیفیت قهوه اثر داره و موجب ایجاد تفاوت در طعم یه فنجون قهوه میشه؟ بنابراین ما توی این مطلب سعی میکنیم چند عامل موثر بر طعم و کیفیت قهوه ای که شما برای مصرف انتخاب میکنید رو توضیح بدیم.

اول : تاثیر شرایطی که دونه‌ های قهوه توی اون رشد کردن در طعم قوه

تا حالا به این فکر کردید که چرا برخی از ما مثلاً قهوه کلمبیا روترجیح میدیم در حالی که دیگران قهوه کنیا رو میپسندن؟

دلیل این موضوع هم به تفاوت شرایط رشد دونه‌های قهوه‌ در کشورهای مختلف بر میگرده. چون هر یک از کشورهای تولید کننده قهوه شرایط آب و هوایی متفاوتی دارن، همین موضوع هم موجب تفاوت در طعم دونه‌های مختلف قهوه است که توی کشورهای متفاوتی برداشت میشه. به همین دلیله که زمانی شما برای خرید قهوه اینترنتی تصمیم می گیرید، اولین چیزی که بهش فکر می کنید اینه که قهوه ای میخوایید بخرید با چه طعم و عطری باشه که بیشترین کیفیت و لذت رو به شما بده.

معمولاًعوامل و شرایط مختلفی مث خاک، باد، ارتفاع و بارندگی درسلامت گیاه قهوه و توانایی تولید طعم و عطر قهوه اثر گذار هستش. گیاه قهوه دارای کافئین هستش که به عنوان یه آفت کش طبیعی هم عمل میکنه. تفاوت در مناطق کشت گیاه قهوه و ارتفاع مناطق مختلف کشت گیاه قهوه باعث تفاوت در میزان کافئین دانه‌های قهوه هم می‌شود.

نکته ی مهم : هر چقدر میزان ارتفاع مناطق زیر کشت قهوه از سطح دریا بیشتر بشه میزان کافئین دونه‌ های قهوه هم کمتر میشه.

دیگه اینکه علاوه بر ارتفاع، سرد بودن و گرمی هوا هم در عطر و طعم قهوه تاثیر داره. آب و هوای خنک‌ اجازه میده که دونه‌ های قهوه به تدریج بالغ بشن. همین هم موجب میشه که نوشیدنی حاصل از دونه ‌های قهوه مناطق با دمای کمتر، دارای شیرینی بیشتر و طعم پیچیده‌ تر باشه همینطور اسیدیته قهوه هم باشه.

دوم : تاثیر انتخاب نوع دونه قهوه بر طعم قهوه

یکی ازعوامل مهم در طعم قهوه نوع دونه‌ های قهوه است. قهوه هم مث خیلی از گیاه های دیگه انواع مختلفی داره.

تقریباً بیش از ۱۰۰ گونه انواع قهوه توی دنیا کشت میشه، ولی بیش از ۹۸٪ قهوه های جهان از دو نوع قهوه عربیکا و قهوه روبوستا تشکیل میشه.

بعد از قهوه عربیکا و قهوه روبوستا نوع سوم قهوه، که کمتر از ۲٪ از تولید جهانی قهوه رو شامل میشه، قهوه لیبریکا است که به عنوان نادرترین گونه قهوه جهان شناخته میشه.

هر کدوم از انواع دونه‌ های قهوه به دلیل خصوصیت های نژادی که دارن دارای ویژگی‌های متفاوتی هستن. همین تفاوت در ویژگی‌های دونه‌های مختلف موجب بوجود آمدن عطر و طعم متفاوتی از هر نوع قهوه میشه. به عنوان نمونه دونه‌های قهوه عربیکا کافئین و تلخی کمتری نسبت به دونه‌های قهوه روبوستا دارن و ترشی دونه‌های قهوه عربیکا از دونه‌های قهوه روبوستا بیشتره.

سوم : تاثیر تفاوت در درجه رست دونه‌های قهوه بر طعم

رست قهوه به فرایند بو دادن و برشته کردن دونه‌های قهوه گفته میشه. دونه‌های قهوه بعد از برداشت خام و سبز رنگ هستن. دونه‌های قهوه طی فرایند رست، بو داده و برشته میشن و به رنگ قهوه‌ای (از روشن تا تیره) درمیان. دونه‌های گیاه قهوه بعد از اینکه رست داده شدن آماده هستن تا بسته به نوع قهوه ای که میخواییم مثلاً قهوه اسپرسو یا قهوه فرانسه و… آسیاب بشن. برای خرید قهوه اسپرسو میتونید از سایت قهوه آرت کافی دیدن کنید.

قهوه سبز که به صورت خام هستش هر چه بیشتر رست بشه، طعم تلخ ‌تری هم به خودش مگیره و هرچه کمتر رست داده بشه معمولاً تلخی قهوه هم کمتر میشه.

اگه شما علاقه به قهوه های تلخ دارید ما قهوه با کافئین بالا رو به شما پیشنهاد میکنیم. و اگه شما علاقمند به قهوه با تلخی کمتر هستید می‌تونید از قهوه با درجه رست پایین استفاده کنید.

تفاوت رست‌های تیره، متوسط و روشن صرفاً در رنگ و تلخی قهوه نیست بلکه رست دادن قهوه نقش مهمی در بیرون آوردن عطر و طعم یک دونه قهوه داره.

یه فنجون قهوه با رست سبک دارای طعم‌ های ظریف ‌تری هستش در حالی که رست‌های تیره رنگ عمدتاً طعم‌های غلیظی دارن.

چهارم : تاثیرنحوه نگهداری دونه ‌های قهوه در عطر و طعم

مدت زمان لازم برای نگهداری پودر قهوه به طور متوسط حدود دو هفته و مدت زمان لازم برای نگهداری دونه‌های قهوه به طور متوسط حدود یک ماه است.

مثلاً اگه شما پودر قهوه رودر معرض هوا و رطوبت قرار بدید ممکنه قهوه طی یه روز کیفیت خودش رو از دست بده.

پنجم : تاثیر تجهیزات مورد استفاده برای دم کردن قهوه در طعم قهوه ی ما

تصور بعضی بر اینه که هر چه ابزار آلات مورد استفاده اونها برای درست کردن قهوه گرون قیمت ‌تر باشه، نوشیدنی اونها خوش طعم تره. ولی لازمه بدونید که این تصور کاملا اشتباهه.

ولی هر چه ابزار و تجهیزات دم آوری قهوه با کیفیت ‌تر باشه نوشیدنی حاصله بهتر خواهد بود، ولی توجه داشته باشید که منظور از ابزار با کیفیت، ابزاریه که تمیز نگهداری شده باشه، درست هم نگهداری شده باشه و نهایت اینکه درست مورد استفاده قرار بگیره. مثلا اگر شما از موکاپات یا موکا برای دم آوری قهوه استفاده می کنید باید بعد از هر بار استفاده اون رو به درستی بشورید تا چربی قهوه داخل منافذ موکاپات رسوب نکنه، بنابراین وقتی برای تهیه پودر قهوه برای موکاپات به یه فروشگاه قهوه میرید باید به این نکته توجه کنید که یه قهوه با کیفیت بخرید که همین هم میتونه روی موندگاری دستگاه قهوه شما تاثیر زیادی داشته باشه ، چه موکاپات باشه چه اسپرسوساز برقی و حتی فرنچ پرس برای درست کردن قهوه فرانسه.

ششم : تاثیر اندازه و درجه ‌ی آسیاب قهوه بر عطر و طعم قهوه

خوب هر چی درجه آسیاب قهوه ریزتر باشه سطح تماس ذرات قهوه با آب هم بیشتر میشه و فرایند عصاره‌ گیری قهوه هم بهتر انجام میشه. هر چی عصاره ‌گیری قهوه بهتر انجام بشه عطر و طعم بیشتری هم از قهوه خارج میشه.

8 عامل موثر بر طعم قهوه چیست؟ | آرت کافی

هفتم : تاثیر آب بر کیفیت قهوه

آب وظیفه‌ ی استخراج طعم رو از دونه ‌های قهوه به عهده داره. در واقع وظیفه ی استخراج رو، مواد معدنی موجود در آب به عهده دارن و استخراج طعم از قهوه هم توسط این مواد معدنی انجام میشه.

علاوه بر وجود مواد معدنی، دمای آب هم خیلی بر کیفیت استخراج طعم قهوه تأثیر داره.

اگه دمای آب سرد باشه، طعم دهنده‌های قهوه به صورت کامل استخراج نمیشن و اگه دمای آب هم خیلی داغ باشه، یه دمنوش با مزه تلخ بدست میاد.

پیشنهاد میشه این مطلب رو هم بخونید :

چرا باید قبل و بعد از قهوه آب بخوریم؟

هشتم : نوع شیری که در کنار قهوه استفاده میشه

بیشترین تأثیر شیر، بر طعم و بافت قهوه‌های ترکیبی مث کاپوچینو و یا کافه لاته است.

از مواردی که در انتخاب شیر در ترکیبات قهوه از اهمیت زیادی برخورداره، تازه بودن شیر و میزان چربی شیر هستش.

در نهایت اگه شما رژیم غذایی خاصی دارید توصیه اینه که برای رعایت رژیم غذایی خودتون از شیرهای بدون چربی استفاده کنید.

1 دیدگاه در “8 عامل موثر بر طعم قهوه چیست؟

  1. الناز گفت:

    به نظر من بعد از نوع وسیله ای که برای دم آوری قهوه استفاده میکنیم، یکی آسیاب قهوه مهمه و یکی کیفیت دونه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *